Wiadomości branżowe

Embolizacja – małoinwazyjna metoda usuwania mięśniaków macicy

Autor: dr hab. n. med. Radosław Pietura, radiolog w Centrum Medycznym ENEL-MEDMięśniaki to najczęściej występujące nowotwory niezłośliwe macicy. Choć są pozornie niegroźne, wiążą się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami

Autor: dr hab. n. med. Radosław Pietura, radiolog w Centrum Medycznym ENEL-MED

Mięśniaki to najczęściej występujące nowotwory niezłośliwe macicy. Choć są pozornie niegroźne, wiążą się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami i mogą prowadzić do poważnej niedokrwistości. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają skutecznie wyeliminować schorzenie. Jednym z nich jest embolizacja mięśniaków macicy – metoda bezpieczna, skuteczna i mało inwazyjna. 

Mięśniaki macicy są niezłośliwymi nowotworami rozwijającymi się z komórek mięśni gładkich, z których zbudowana jest macica. Te łagodne guzy są jednym z najczęściej występujących schorzeń narządu rozrodczego u pań – w Polsce dotykają niemal co 2. kobietę powyżej 35. roku życia. Najczęściej są efektem zaburzeń gospodarki hormonalnej. Same w sobie rzadko są groźne, ale mogą powodować wiele dolegliwości, takich jak obfite i przedłużające się krwawienia miesiączkowe. Duże mięśniaki mogą ponadto osiągać wielkość macicy kobiety ciężarnej i wypełniać większość jamy brzusznej, co wpływa na ucisk na pęcherz moczowy lub jelito grube. Początkowo podstawową metodą ich leczenia były zabiegi chirurgiczne, polegające na usunięciu guzów lub całej macicy oraz terapia hormonalna. Wiele z tych operacji wykluczało jednak zajście w ciążę. Na początku lat 90. we Francji po raz pierwszy zastosowano nową metodę – embolizację tętnic macicy, która pozwala na leczenie mięśniaków bez użycia skalpela. Od początku września 2010 r. zabiegi te wykonywane są w Centrum Medycznym ENEL-MED.

Wskazania do embolizacji 

Do embolizacji kwalifikują się miesiączkujące pacjentki z rozpoznanymi mięśniakami. Szczególnym zaleceniem do przeprowadzania zabiegu jest współistnienie chorób, stanowiących przeciwwskazanie do tradycyjnego leczenia operacyjnego. Jest to także rozwiązanie dla pacjentek, u których leczenie takie nie przyniosło oczekiwanego skutku. Każdorazowo przed zabiegiem konieczna jest konsultacja ginekologiczna oraz wykonanie badań (m.in. USG przezpochwowe, rezonans magnetyczny czy badania stężenia wybranych hormonów). Badania pozwalają na precyzyjne określenie ilości mięśniaków, ich położenia oraz stanu otaczających je tkanek. Mając taką wiedzę, lekarz może oszacować zagrożenia i przewidywalne skutki zabiegu. Na liście przeciwwskazań do embolizacji znajdują się mięśniaki uszypułowane, zakażenia oraz ciąża. Podczas kwalifikacji do zabiegu lekarz musi również wykluczyć inne przyczyny, które mogą prowadzić do zaburzeń krwawienia i powodować objawy podobne do mięśniaków (np. nowotwór trzonu macicy, adenomioza). Podczas badania może się okazać, że w macicy występują nie mięśniaki, a podobne do nich mięsaki, czyli nowotwory złośliwe.

Jak przebiega zabieg? 

Ta małoinwazyjna metoda polega na przezskórnym, przezcewnikowym wprowadzeniu materiału embolizacyjnego do tętnic macicznych. Powoduje on zamknięcie dopływu krwi do mięśniaka, w efekcie czego dochodzi do jego niedokrwienia, stopniowej martwicy i zmniejszenia guza. Wszystkie leczone mięśniaki wykazują zmniejszenie efektu masy, ale za każdym razem po wykonanym zabiegu embolizacji indywidualnie oceniana jest jego skuteczność. Lekarz określa stopień zmniejszenia się mięśniaków oraz prawdopodobieństwo przedwczesnego wygaśnięcia aktywności jajników, ponieważ u niektórych pacjentek tętnice maciczne posiadają połączenia z naczyniami, doprowadzającymi krew do jajnika. Dlatego przed i po wykonaniu zabiegu należy ocenić stężenie dwóch hormonów: estradiolu oraz FSH. Porównanie tych wielkości pozwala zdiagnozować ewentualne ograniczenie czynności jajników.

Korzyści z embolizacji 

Najważniejszymi atutami embolizacji są niewielka inwazyjność oraz krótki czas wykonywania zabiegu i hospitalizacji. Po embolizacji, która trwa około 40 minut oraz zaledwie 24-godzinnej hospitalizacji, pacjentka nie musi przejmować się blizną, ponieważ na skórze pozostaje jedynie ślad po nakłuciu (wielkości 2 mm). Również czas rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy, niż w przypadku tradycyjnych metod. Po zabiegu zalecany jest 7-dniowy odpoczynek w domu oraz wystrzeganie się ciężkiego wysiłku przez 28 dni.

A to już wiesz?  Eveline Cosmetics sponsoruje Mistrzostwa Świata w Dziubkach

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy