Depilacja poradnik pacjenta

Poradnik pacjenta – o czym należy wiedzieć decydując się na depilację laserową.

Czy jestem dobrą kandydatką do depilacji laserowej? Nie dla każdego depilacja laserowa stanowi dobre rozwiązanie problemu zbędnego owłosienia. Bezwzględnym wymogiem jest to żeby włosy miały ciemniejszy kolor niż otaczająca je skóra. Osoby o bardzo ciemnej skórze nie są dobrymi kandydatami do depilacji laserowej nawet jeśli ich owłosienie spełnia powyższy warunek. Również opalone osoby posiadające jasne włosy nie są odpowiednimi kandydatami do tego rodzaju depilacji.

Ile to kosztuje? Koszt zabiegu uzależniony jest od obszaru z jakiego mają być usunięte włosy. Cena może się również nieznacznie wahać w zależności od ośrodka, w którym odbędzie się depilacja i sprzętu jakim on dysponuje. Średnio można przyjąć, że cena jednej sesji depilacji będzie wynosić od kilkuset do 1000 – 1500 zł. Nie są to więc koszty bagatelne, jednak znacznie niższe niż na zachodzie Europy czy USA gdzie średni koszt zabiegu wynosi ok. 500USD, co przy 3-4 sesjach daje łączny koszt depilacji przekraczający nawet 10 ts. złotych. Dokładną cenę najłatwiej uzyskać na konsultacji lub rozmowie telefonicznej poprzedzającej zabieg.

Jaki wpływ na depilację laserową ma kolor skóry? U osób z jasną skórą usunięcie zbędnego owłosienia jest łatwiejsze – wymaga mniejszej ilości zabiegów i daje dużo lepsze wyniki. Osoby z ciemną karnacją mogą również poddać się depilacji laserowej ale muszą się liczyć z tym, że będą wymagały większego doświadczenia ze strony osoby wykonującej zabieg, większej ilości sesji, a końcowy wynik może być gorszy niż u osób z jasną skórą. Należy w tym miejscu przypomnieć, że osoby o ciemnej skórze narażone są także na większe ryzyko wystąpienia powikłań.

Jaki wpływ na depilację laserową ma opalanie? Opalanie i depilacja laserowa nie powinny iść w parze. Opalenie skóry przed depilacją laserową wymusza zmniejszenie mocy lasera a co za tym idzie zmniejsza skuteczność zabiegu.

Jaki wpływ na depilację laserową ma kolor włosów? Ciemne włosy w większym stopniu pochłaniają energię lasera w związku z czym są łatwiejsze do usunięcia. Włosy rude lub koloru blond są niezwykle trudne do wydepilowania za pomocą lasera. Wymaga to wielokrotnego powtarzania zabiegów a rezultaty są trudne do przewidzenia.

Ile zabiegów jest konieczne dla osiągnięcia depilacji za pomocą lasera? Jak już wspomniano w związku z cyklicznym charakterem wzrostu włosów konieczne jest kilkukrotne (2-4) powtórzenie zabiegu tak by uchwycić wszystkie włosy w fazie ich aktywnego wzrostu (anagen). W niektórych przypadkach można osiągnąć dobry wynik leczenia już po jednym zabiegu, jednak sytuacje takie nie są częste.

Czy urządzenia oparte na pulsacyjnym świetle (intense pulsed light devices) są równie skuteczne co lasery w usuwaniu zbędnego owłosienia? Urządzenia te mimo, że nie są laserami wykorzystują ten sam mechanizm selektywnej fototermolizy co lasery. Mogą one być uważane w związku z tym za “ekwiwalent” laserów w odniesieniu do depilacji. W praktyce posługiwanie się tymi urządzeniami jest nieco trudniejsze niż laserami, a co za tym idzie wymagają one większego doświadczenia.

Jakie kwalifikacje powinna mieć osoba wykonująca zabiegi depilacji laserowej? W Polsce brak jest stosownych, szczegółowych regulacji prawnych. Zabiegi wykonywane są zarówno przez lekarzy, pielęgniarki jak i niekiedy kosmetyczki W Stanach Zjednoczonych depilacja laserowa może być wykonywana tylko przez lekarza lub odpowiednio przeszkoloną pielęgniarkę. Ze względów, które poruszyłem wcześniej nadzór lekarski jest zawsze korzystny dla pacjenta.

Czy istnieją jakieś ograniczenia dietetyczne w związku z depilacją laserową? Jedyne ograniczenie dotyczy spożywania Beta-karotenu. Związek ten znajduje się w dużych ilościach w preparatach zawierających witaminę A, marchewce, dyni i niektórych innych warzywach.

Jest on odkładany w skórze nadając jej subtelny pomarańczowy lub żółty odcień utrzymujący się niekiedy nawet przez wiele tygodni po spożyciu. Beta-karoten pochłania energię emitowana przez laser zmniejszając z jednej strony jej skuteczność w niszczeniu włosów z drugiej zaś strony zwiększając jej pochłanianie przez skórę i związane z tym efekty uboczne pod postacią oparzeń, przebarwień i odbarwień.

Czy depilację laserową można stosować u dzieci? Można. Należy jednak pamiętać, że zabiegi te mogą się wiązać z pewnymi dolegliwościami bólowymi oraz, że zawsze wymagają kooperacji ze strony pacjenta, co nie zawsze jest możliwe do osiągnięcia w przypadku dzieci.

U kogo nie powinno się wykonywać depilacji laserowej? U pacjentek ze intensywną świeżą opalenizną. U osób z włosami koloru blond lub rudego z nawet minimalną świeżą opalenizną. U osób rasy czarnej lub żółtej mających jasne cienkie włosy. U osób których nie stać na kilkukrotne powtórzenie zabiegu (jedna sesja rzadko kiedy jest wystarczająca). U osób cierpiących na niektóre choroby skóry zwłaszcza na podłożu infekcyjnym lub alergicznym.

Poradnik pacjenta – uwagi praktyczne.

W chwili obecnej nie ma możliwości rzetelnej oceny długoterminowej skuteczności depilacji laserowej z uwagi na bardzo małą ilość wiarygodnych badań.
Wyniki depilacji laserowej różnią się bardzo u poszczególnych osób i nie ma żadnej możliwości ich przewidzenia w konkretnym przypadku.
U niektórych osób depilacja laserowa powoduje trwałe (permanentne) zmniejszenie gęstości włosów.
W niektórych przypadkach można uzyskać bardzo znaczne, trwałe zmniejszenie gęstości włosów. Uzyskanie takiego wyniku jest najbardziej prawdopodobne u osób z bardzo ciemnymi włosami i jasną skórą. Osoby taki są uważane za idealnych kandydatów do depilacji laserowej
Nawet u idealnych kandydatów depilacja laserowa nie zawsze jest skuteczna.
Z rezultatów depilacji laserowej najbardziej są zadowolone osoby mające rozsądne, realne oczekiwania i odpowiednie zasoby finansowe.

Poradnikk pacjenta – mity i nieuzasadnione twierdzenia dotyczące depilacji laserowej.

Całkowicie bezbolesna lub bezbolesna Jakkolwiek większość osób dobrze znosi zabieg i nie wymaga żadnego znieczulenia stwierdzenie, że jest on bezbolesny jest nieprawdziwe. Działanie lasera na skórę powoduje zawsze pewien dyskomfort, w rzadkich zaś wypadkach dolegliwości bólowe wymagające stosownego znieczulenia.
Najlepsza w chwili obecnej na rynku metoda trwałej depilacji, wyprzedza o lata świetlne elektrolizę Niezupełnie. Nie w każdym przypadku. Problem trwałego usunięcia niepotrzebnego owłosienia należy traktować indywidualnie. To co jest lepsze dla jednych może być mniej skuteczne lub mniej korzystne dla innych.
Permanentna depilacja, 100% trwałość, 0% odrastania włosów. Powyższe sformułowania w świetle wyników dostępnych w chwili obecnej badań naukowych są oczywistym nadużyciem.
Posiadamy najlepszy, najskuteczniejszy sprzęt do depilacji laserowej. W chwili obecnej nie istnieją żadne przekonujące dowody na wyższość jednych systemów laserowych używanych do depilacji nad drugimi. Wszystkie z nich należy traktować alternatywnie.
Poradnik pacjenta – jak wybrać miejsce , w którym można się poddać depilacji laserowej.

Postaraj się uzyskać nieco informacji za pomocą telefonu lub internetu.

Większość placówek nie udziela szczegółowych informacji przez telefon. Dotyczy to zwłaszcza kosztów. Nie należy traktować tego jako próby “wciągnięcia” klienta. Udzielenie precyzyjnej odpowiedzi zależy w bardzo dużym stopniu od indywidualnych czynników, których nie można ustalić przez telefon i które wymagają osobistej konsultacji..
Prawie zawsze można jednak ustalić telefonicznie następujące fakty:

jakim rodzajem i modelem lasera dysponuje dany ośrodek
jak duże ma z nim doświadczenie
jakie jest imię, nazwisko i specjalizacja lekarza nadzorującego leczenie
jaka jest cena konsultacji
czy istnieje możliwość wykonania próbnej depilacji na niewielkim obszarze skóry i ile ona ewentualnie kosztuje.
Umawiając się na konsultację i próbną depilację postaraj się ustalić:

kto będzie cię konsultował. Nalegaj by był to lekarz
nadzorujący potem cały proces leczenia
kto będzie wykonywał próbną depilację. Nalegaj by była to ta sama osoba, która potem będzie wykonywała właściwe zabiegi
jakie są jej kwalifikacje i jakie ma doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju zabiegów.

Staraj się jak najlepiej wykorzystać konsultację, wykazuj inicjatywę.

Pamiętaj konsultacja przed zabiegiem jest najlepszą okazją do uzyskania informacji niezbędnych do podjęcia świadomej, racjonalnej decyzji dotyczącej podjęcia leczenia lub jego zaniechania. Nie wystarczy samo wysłuchanie tego, co ma nam do powiedzenia lekarz. Nawet jeśli kieruje się on najlepszą wolą i wiedzą pewne rzeczy mogą mu umknąć, już choćby tylko dla tego, że uzna je za oczywiste i nie wymagające szerszej dyskusji. Myśl, bądź interaktywna, zadawaj pytania (sobie i jemu):
– Czy miejsce w którym się znalazłaś jest czyste, dobrze zorganizowane, godne zaufania?
– Jakie są wyniki badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowanego tu typu lasera?
– Jaki jest spodziewany ostateczny wynik depilacji w twoim przypadku, ilu zabiegów będzie wymagało jego osiągnięcie?
– Jakie powikłania mogą być wynikiem depilacji laserowej, jak często do nich dochodzi, jakie jest ich leczenie?
– Jaki procent pacjentów zadowolony jest z uzyskiwanych tu wyników?
– Czy możesz zobaczyć (np. album ze zdjęciami) efekty depilacji u osób mających podobny do twojego kolor włosów i skóry?
– Czy zabiegi mogą być bolesne, jeżeli tak to na co wówczas możesz liczyć?
– Jakie będą całkowite koszty całego cyklu depilacji?
– Czy konieczne będą jakieś wizyty kontrolne, czy twoja skóra po zabiegu wymaga specjalnego traktowania, jeżeli tak to jakiego? Czy powinnaś unikać czegoś w związku z zabiegiem?
– Czy w pełni rozumiesz i akceptujesz przedstawiony Ci do podpisania formularz zgody na zabieg?

Pamiętaj o tym żeby w trakcie całego leczenia:
– podczas zbiegu zawsze mieć na oczach ochronne okulary. Promieniowanie laserowe może wywołać poważne uszkodzenie oka
– informować na bieżąco o ewentualnych dolegliwościach bólowych i innych niepokojących objawach występujących w trakcie i po zabiegu. Dobry kontakt z lekarzem pozwala na uniknięcie lub zminimalizowanie wielu niepożądanych skutków.

Co z tego wszystkiego wynika czyli wnioski końcowe.

Biorąc pod uwagę, że celem powyższego tekstu było umożliwienie Czytelnikowi wyrobienia sobie własnej, wyważonej opinii powinienem poprzestać na przytoczeniu anonimowej złotej myśli przypisywanej Solonowi i Owidiuszowi: “Quidquid agis, prudenter agas et respice finem” – “Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca”

Pokuszę się jednak o króciutki komentarz. Depilacja laserowa może być dla wielu osób bardzo dobrą alternatywą do innych obecnie istniejących sposobów usuwania niechcianego owłosienia. Dotyczy to zwłaszcza tych osób obdarzonych ciemnymi włosami i jasną skórą, które stać jest na wydanie pewnej kwoty pieniędzy nawet wówczas jeśli założą, że efekt nie będzie trwały.

S.Ł

Autor prowadzi:

GABINET CHIRURGII PLASTYCZNEJ
Dr n.med. Sławomir Łoń
Specjalista chirurgii plastycznej

00-235 Warszawa
ul. Nowiniarska 1
tel. (22) 635 73 63

[email protected]

Authors
Related posts

Top