Kobieta ciała kontra Barbie

Ideał piękna kobiecego jest inny w każdej kulturze. Na całym świecie znany jest model laleczki Barbie, która ma nie tylko ładną, proporcjonalną twarz, ale jest wysmukła, szczupła, ma duże piersi i … niezbyt szerokie biodra. Tymczasem to właśnie biodra były aż do lat 60-tych tym, co ma kobieta pięknego i kształtnego. Czyżby zmieniał się ideał piękna? Niekoniecznie.

Laleczka Barbie jest czymś, co jest bardziej na pokaz. Jednak na tyle zwróciła nam w głowach, że nastolatki i dorosłe kobiety w wielu krajach wprowadzają do swojej codzienności drastyczne diety, które nie zawsze kończą się dobrze. Dążenie do absurdalnej szczupłości, w tym wielu problemów natury psychicznej, np. brak akceptacji siebie, powoduje, że rośnie kolejne pokolenie „homo anorexis”.

woman.jpg


Przy obiektywnym spojrzeniu na przesadnie szczupły ideał kobiecości nie można pominąć tego, że kobiety w poszczególnych krajach różnią się między sobą. Istnieją różne rasy, które przez wieki łączyły się ze sobą, co nie pozostało bez śladu na wygląd człowieka. W niektórych krajach ideał kobiety to puszysta bogini, z biodrami sporymi i nogami jak dwa pnie baobabu. Dlaczego taka kobieta jest wzorem piękna? Ponieważ tak właśnie wygląda przeciętna kobieta w danej szerokości geograficznej.

Bogini tworzona na wzór ciała jest zupełnie czymś innym i przedstawia inną wartość, niż fircykowata Barie, którą stworzyła wyobraźnia człowieka. Być może powinniśmy zastanowić się, nad stworzeniem nowego modelu człowieka, na wzór już istniejący z krwi i kości, niż powodować w kobietach zazdrość i poczucie małej wartości przy spojrzeniu na blond-wytwór męskiej fantazji.

Monika Kopaczek-Styczeń

Authors
Related posts

Top