Naukowcy wiążą zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego z celiakią

Częściowo finansowany ze środków unijnych międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował cztery aspekty zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego, które mogą doprowadzić do rozwoju celiakii. Odkrycia mogą przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia tej choroby oraz cukrzycy typu 1, która jest z nią powiązana. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Genetics.

Źródłem unijnego wsparcia był projekt COPACETIC (Patologia COPD [przewlekła obturacyjna choroba płuc] – wypełnianie krytycznych luk, leczenie na wczesnym etapie i innowacyjne koncepcje), który uzyskał 2,98 mln EUR z tematu „Zdrowie” Siódmego Programu Ramowego (7PR). Badania również uzyskały wsparcie z programu Działania Marie Curie w ramach Szóstego Programu Ramowego (6PR).

Celiakia jest schorzeniem autoimmunologicznym, które atakuje jelita. Wywołuje ją nietolerancja na gluten, lepką substancję, która występuje w pszenicy, jęczmieniu i życie. Nietolerancja na gluten jest dosyć powszechnym schorzeniem, które dotyka około jednej osoby na 300 w Europie i USA, powodując słabą absorpcję substancji odżywczych. Chorym przynosi zwykle ulgę wykluczenie z diety wszelkich produktów zawierających gluten, w tym tak popularnych jak pieczywo czy makaron.

Celiakia pojawia się, kiedy gluten w pożywieniu wywołuje niepożądaną reakcję w jelicie cienkim. Choć może zostać zdiagnozowana na każdym etapie życia, często pojawia się wcześnie, u niemowlaków po odstawieniu od piersi i przestawieniu na produkty zbożowe. Wśród symptomów wymienić można wzdęcia, zaparcia i krańcowe znużenie. Wiąże się ją również z problemami tarczycowymi i wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, zapalną chorobą jelita. Nieleczona, celiakia może ostatecznie doprowadzić do anemii, przewlekłego zmęczenia, utraty wagi i atrofii kości.

Profesor David van Heel z Barts and the London School of Medicine and Dentistry w Wlk. Brytanii wypowiadając się na temat odkryć stwierdził: „Możemy obecnie rzucić światło na niektóre konkretne zaburzenia immunologiczne prowadzące do celiakii. Obejmują one sposób reakcji komórek T organizmu na toksyczne białko pszenicy, sposób w jaki grasica usuwa komórki T w czasie okresu niemowlęcego oraz reakcję organizmu na infekcje wirusowe.”

„Wiemy teraz, że wiele z tych genetycznych czynników ryzyka przejawia się zmianą ilości genów układu immunologicznego wytwarzanych przez komórkę. Dane sugerują również, że na celiakię składają się setki genetycznych czynników ryzyka, z których na dzień dzisiejszy znamy niemal połowę.”

Ważnym odkryciem w ramach badań było znalezienie dowodu na istnienie współzależnego zagrożenia pomiędzy genem wiązanym z celiakią a wieloma innymi przewlekłymi chorobami immunologicznymi. Zespół zidentyfikował już powiązanie między celiakią a cukrzycą typu 1 oraz celiakią a reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Więcej informacji:

Nature Genetics:
http://www.nature.com/ng/index.html

Barts and the London School of Medicine and Dentistry:
http://www.smd.qmul.ac.uk/

Teksty pokrewne: 29329

Kategoria: Różne
Źródło danych: Queen Mary, Uniwersytet w Londynie; Nature Genetics
Referencje dokumentu: Dubois, P. et al (2010) Multiple common variants for celiac disease influencing immune gene expression. Nature Genetics (w druku, publikacja internetowa z dnia 28 lutego). DOI: 10.1038/ng.543
Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Opieka zdrowotna/służby zdrowia ; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe; Aspekty spoleczne

RCN: 31828

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS_FP7&ACTION=D&DOC=27&CAT=NEWS&QUERY=0127d36b83d5:768e:428cc8ac&RCN=31828

Authors
Top