Naukowcy odkryli gen wywołujący rzadki nowotwór

Europejscy naukowcy zidentyfikowali gen odpowiedzialny za rzadką postać nowotworu zwanego rakiem gruczołowato-torbielowatym (ACC). Zespół ma nadzieję, że ich odkrycie przyczyni się do opracowania nowych testów i sposobów leczenia choroby. Jego odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

ACC to niezwykle rzadka choroba. Pojawia się w ponad 30 narządach organizmu, ale większość przypadków (58%) dotyczy głowy i karku, z czego 34% przypadków związanych jest z gruczołami ślinowymi. Dalsze 17% przypadków występuje w układzie oddechowym, 12% w piersiach, a pozostałe 13% w innych częściach ciała.

1102906_bandaged_skullPomimo wolnego rozwoju w większości przypadków ACC kończy się zgonem, gdyż 80% do 90% pacjentów zdiagnozowanych z ACC w głowie lub karku umiera w ciągu 10-15 lat. Generalnie 15 letni wskaźnik przeżycia oscyluje wokół 40% w przypadku chirurgicznego leczenia ACC, po którym następuje radioterapia.

W ramach ostatnich badań naukowcy z Holandii i Szwecji odkryli, że ACC wywoływany jest przez gen fuzyjny, który powstaje w wyniku fuzji dwóch zdrowych genów. Doszli do tego wniosku po zbadaniu próbek tkanki nowotworów ACC pobranych z różnych części ciała. Fakt, że we wszystkich analizowanych próbkach ACC występował gen fuzyjny, niezależnie od tego czy pochodziły z gruczołów ślinowych, piersi czy innego miejsca, świadczy o tym, że jest to cecha charakterystyczna choroby – wyjaśnia zespół.

Dwa geny tworzące gen fuzyjny to MYB i NFIB. MYB pełni wiele funkcji w organizmie, bowiem obok kontrolowania rozwoju komórek, pomaga w uruchomieniu śmierci tych komórek, które nie są już dłużej potrzebne. Normalnie aktywność MYB podlega supresji w dojrzalszych komórkach. Naukowcy sugerują, że fuzja MYB z NFIB powoduje utratę przez komórkę kontroli nad aktywnością MYB. W konsekwencji gen aktywuje się doprowadzając do masowej nadprodukcji nieprawidłowego białka o właściwościach kancerogennych.

„Sugerowaliśmy w 1986 r., że gen MYB może być zaangażowany w tę postać raka, ale dopiero niedawno uzyskaliśmy dostęp do narzędzi potrzebnych do udowodnienia tej tezy” – zauważa profesor Göran Stenman z Laboratorium Badań Onkologicznych im. Lundberga przy Uniwersytecie w Gothenburgu, Szwecja.

„Teraz, wiedząc z czego składa się nowotwór, możemy opracować nowe i skuteczniejsze metody leczenia tej często niezwykle złośliwej i podstępnej postaci raka. Jedną z możliwości mogłoby być opracowanie leku, który po prostu wyłączy odpowiedni gen.”

Wyniki badań rzucają nowe światło na rolę genów fuzyjnych w nowotworach. „Dotychczas sądzono, że geny fuzyjne zasadniczo wywołują białaczkę, niemniej teraz nasza grupa może wykazać, że ten typ kancerogenu powszechnie występuje w gruczolakach” – wyjaśnia profesor Stenman. „To istotne odkrycie, ponieważ ukazuje nowy mechanizm, który jak sądzę okaże się dosyć powszechny w różnych postaciach nowotworów człowieka.”

Więcej informacji:

PNAS:
http://www.pnas.org/

Uniwersytet w Gothenburgu:
http://www.gu.se

Teksty pokrewne: 30522, 30632

Kategoria: Różne
Źródło danych: Uniwersytet w Gothenburgu; Proceedings of the National Academy of Sciences
Referencje dokumentu: Persson, M. et al. (2009) Recurrent fusion of MYB and NFIB transcription factor genes in carcinomas of the breast and head and neck. PNAS (w druku), publikacja internetowa z 12 października. DOI: 10.1073/pnas.0909114106.
Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Nauki biologiczne; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe

RCN: 31360

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&SESSION=&RCN=31360

Authors

Related posts

Top