Jaskra

Jaskra to choroba, która polega na tym, że podwyższone ciśnienie cieczy w gałce ocznej powoduje ucisk na nerw wzrokowy i stopniowe jego uszkodzenie. To może z kolei prowadzić do ślepoty.

Można wyróżnić dwa rodzaje jaskry. Jaskra zamykającego się kąta występuje u osób ze szczególną budową oka. Jeżeli pacjent miewa bóle głowy po nocy albo po wzmożonym wysiłku akomodacyjnym (np. po pracy przy monitorze komputera), lekarz powinien zbadać kąt przesączenia. Temu służy badanie o nazwie gonioskopia – to nieskomplikowane badanie po uprzednim znieczuleniu oka. Jeżeli kąt jest wąski, należy taką osobę zabezpieczyć przed atakiem jaskry, robiąc laserową irydektomię, czyli wykonać laserem niewielki otwór w tęczówce, umożliwiający prawidłowy przepływ cieczy w oku.

Na atak jaskry wąskiego kąta narażone są również starsze osoby z zaćmą, czy ze schorzeniami naczyniowymi. W następstwie nieopanowanego w porę napadu jaskry, a więc gwałtownego wzrostu ciśnienia w oku (objawami są: silny ból oka i głowy, zamglenie widzenia, czerwone oko, mylące objawy ze strony przewodu pokarmowego sugerujące zatrucie – nudności i wymioty) można stracić wzrok.

Drugi rodzaj jaskry to jaskra prosta. Narażone na nią są osoby z krótkowzrocznością, z niskim ciśnieniem tętniczym krwi, z zaburzeniami krążenia obwodowego (zimne palce) z migrenami, cukrzycą. Czynnikiem ryzyka są również przypadki występowania jaskry w rodzinie, czyli uwarunkowania genetyczne.

Authors

Related posts

Top