Jak technologia przywraca ludziom wzrok

Jak technologia przywraca ludziom wzrok

[Data: 2010-08-26]

Chirurdzy oka nie tracą ducha. Wyniki nowych badań pokazują, jak biosyntetyczne rogówki mogą pomóc w regeneracji i naprawie uszkodzonej tkanki oka i znacznie poprawić widzenie człowieka. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Science Translational Medicine, dofinansowane w części z unijnych stypendiów międzynarodowych Marie Curie pokazują, że optymalizacja tych implantów może stanowić dla pacjentów potrzebujących leczenia skuteczną i bezpieczną alternatywę w stosunku do rogówek pobieranych od dawców.

Osoby, które wymagają wymiany uszkodzonej tkanki i leczenia ślepoty rogówkowej są obecnie uzależnione od ludzkich dawców rogówki. Ale dawców rogówki na świecie jest bardzo niewielu.

Aby zaradzić problemowi, naukowcy z kanadyjskiego Instytutu Badań Szpitalnych w Ottawie (OHRI, filii Uniwersytetu w Ottawie), z Uniwersytetu w Linköping w Szwecji oraz z amerykańskiej grupy FibroGen Inc. przeprowadzili testy kliniczne na wczesnym etapie z udziałem 10 pacjentów w celu sprawdzenia, czy biosyntetyczne rogówki mogą być wykorzystywane do endogenicznej (odśrodkowej) regeneracji tkanki, umożliwiając w ten sposób uniezależnienie się do tkanki pochodzącej od ludzkiego dawcy.

Doświadczenie zakończyło się bezprecedensowymi wynikami, które pokazały, że w przeciwieństwie do tego, co zwykle dzieje się w przypadku transplantacji od ludzkiego dawcy, nie odnotowano reakcji odrzucenia u żadnego z pacjentów i nie była potrzebna intensywna supresja immunologiczna.

„Implanty biosyntetyczne pozostały stabilnie zintegrowane i beznaczyniowe [niepowiązane z naczyniami krwionośnymi] przez 24 miesiące po operacji, bez konieczności długofalowego stosowania immunosupresyjnych lekĂłw steroidowych, ktĂłre są wymagane przy tradycyjnej alotransplantacji” – czytamy w artykule.

Naukowcy donoszą, że zaobserwowali również regenerację nerwów i przywrócenie wrażliwości na dotyk.

„Badania są istotne, poniewaĹź po raz pierwszy wykazują, Ĺźe sztucznie wyprodukowana rogĂłwka moĹźe połączyć się z okiem człowieka i stymulować regenerację” – wyjaśnia naczelna autorka, dr May Griffith z OHRI i Uniwersytetu w LinkĂśping. „Dzięki dalszym badaniom to podejście mogłoby pomĂłc w przywrĂłceniu wzroku milionom osĂłb, ktĂłre czekają na transplantację od ludzkiego dawcy rogĂłwki.”

Nad biosyntetyczną rogówką prace trwały przez ponad 10 lat. Dr Griffith wraz z kolegami rozpoczęła wytwarzanie kolagenu w laboratorium, a następnie formowała go w kształt rogówki.

Następnie podjęła współpracę z dr Perem Fagerholmem, okulistą z Uniwersytetu w Linköping, aby dać ludziom pierwszy na świecie biosyntetyczny implant rogówki.

Prace objęty testy kliniczne z udziałem 10 SzwedĂłw dotkniętych zaawansowanym stoĹźkiem rogĂłwki (kiedy normalnie okrągła rogĂłwka staje się cienka i nieregularna) lub bliznowaceniem centralnej części rogĂłwki. KaĹźdy z pacjentĂłw otrzymał biosyntetyczną rogĂłwkę, a naukowcy odkryli, Ĺźe dwa lata po operacji komĂłrki i nerwy z własnej rogĂłwki pacjenta wrosły w implant. „Zregenerowana” rogĂłwka wygląda normalnie i ma zdrową tkankę.

Naukowcy odkryli, że biosyntetyczna rogówka nie tylko rozpoczyna wytwarzanie normalnych łez, skutecznie natleniając oko, ale również staje się wrażliwa na dotyk. Wzrok poprawił się w sumie u 6 z 10 pacjentów.

„Niezwykle zachęcająco działają na nas uzyskane wyniki i ogromny potencjał biosyntetycznych rogĂłwek” – mĂłwi dr Fagerholm. „W toku są juĹź prace nad dalszym udoskonaleniem biomateriału i zmodyfikowaniem techniki operacyjnej, jak rĂłwnieĹź planowane są nowe badania, ktĂłre rozszerzą zastosowanie biosyntetycznej rogĂłwki w przypadku innych chorĂłb oczu wymagających transplantacji.”

Więcej informacji:

Działania Marie Curie:
http://ec.europa.eu/research/fp6/mariecurie-actions/indexhtm_en.html

Instytut Badań Szpitalnych w Ottawie (OHRI):
http://www.ohri.ca

Uniwersytet w LinkĂśping:
http://www.liu.se/om-liu/?l=en

Teksty pokrewne: 32213

Kategoria: Wyniki projektĂłw
Źródło danych: Instytut Badań Szpitalnych w Ottawie; Science Translational Medicine
Referencje dokumentu: Fagerholm, P., et al. (2010) A biosynthetic alternative to human donor tissue for inducing corneal regeneration: 24-month follow-up of a phase 1 clinical study. Science Translational Medicine, publikacja internetowa z dnia 25 sierpnia.
Indeks tematyczny: Biotechnologia; Koordynacja, wspĂłlpraca; Nauki biologiczne; Biotechnologia medyczna ; Badania Naukowe

RCN: 32453

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS_FP7&ACTION=D&DOC=8&CAT=NEWS&QUERY=012af81fcf80:0b8e:5a7e5bd2&RCN=32453

sxc

Authors

Related posts

Top