Co o śwince i odrze wiedzieć warto

Są to przypadłości, przed którymi trudno uciec, gdyż zwykło się na nie mówić „choroby wieku dziecięcego”. Jeśli zatem nie przeszliśmy ich w dzieciństwie, to nie można tego bagatelizować, ponieważ dla dorosłych ich objawy, a przede wszystkim skutki mogą być naprawdę bardzo niebezpieczne.

Jeśli chodzi o świnkę, czyli zapalenie ślinianek (prawidłowa nazwa), zarażamy się nią drogą kropelkową, a uchronić się przed nią można jedynie poprzez unikanie kontaktu z chorym na nią lub noszącym jej wirus. Kobiety w ciąży powinny o to dbać szczególnie, ponieważ w pierwszym trymestrze płód jest silnie narażony na działanie tego wirusa, który może uszkodzić jego układ nerwowy. Świnki nie da się ot tak wyleczyć, ponieważ musi trwać kilka dni lub tygodni, ale można załagodzić jej objawy, obniżając gorączkę oraz jedząc lekkie dania o konsystencji papki.

W przypadku odry, która charakteryzuje się występowaniem na ciele wysypki, a u dorosłych czasem dodatkowo zapaleniem ucha, oskrzeli oraz płuc, zadbać należy głównie o spokój. Kontakt z chorą osobą jest również bardzo niebezpieczny i niewskazany dla kobiet spodziewających się dziecka, ponieważ grozi nawet poronieniem. Przebieg choroby można załagodzić, przyjmując leki przeciwbólowe i przeciwkaszlowe, warto również zasłonić w pokoju okna ze względu na tzw. „światłowstręt” występujący u pacjenta.
Marta Akuszewska

Authors

Related posts

Top