Budowa mikroskopowa kości

Budowa mikroskopowa kości

Podstawową jednostką morfotyczną w budowie tkanki kostnej jest komórka zwana osteoblastem. Komórki te wytwarzają istotę międzykomórkową, w której odkładają się sole mineralne, nadające tkance kostnej odpowiednią spoistość.

Poza tym osteoblasty należące do wielkiej grupy komórek tkanki łącznej wytwarzają włókna kolagenowe, sprężyste i retikulinowe, którym tkanka kostna zawdzięcza elastyczność i sprężystość. Wokół włosowatych naczyń tkanki kostnej osteoblasty tworzą współśrodkowo ułożone kręgi pooddzielane od siebie kolistymi warstwami istoty międzykomórkowej, zawierającej złogi mineralne i włókna łącznotkankowe. Przebieg włókien z każdej z warstw jest spiralny.

W ten sposób w otaczających naczynko włosowate licznych warstwach powstaje układ włókienek łącznotkankowych zapewniających tkance kostnej wytrzymałość na działanie sił wewnętrznych ze wszystkich kierunków – osteon.Tkanka kostna składa się z niezliczonej ilości osteonów ułożonych jeden przy drugim, zarówno substancja zbita jak i gąbczasta.

hastagi na stronie:

#budowa makroskopowa kości #budowa mikroskopowa kości

Authors

Related posts

Top